Vi är mitt i sommaren. De flesta har semester och tar time out från livet som det brukar te sig. Byter ut rutiner mot äventyr, spisen mot grillen, staden mot landet, sömnen mot långa sköna sommar-kvällar ute i det fria, kanske till och med feghet mot våghalsighet….
listan kan bli lång, men åh så ljuv!
Jag har alltid älskat förändringen i tillvaron lika mycket som jag fruktat den. Hungrat efter den när den känts långt bort och bannat den när den håller mig vaken om natten. Förändring.
Vi lever alla i ständig förändring även om vi ibland försöker förneka det. Världen blir aldrig mer som den var och kommer ständigt ge oss nya utmaningar trots att vi precis löst de gamla! Försöker vi blunda för det som sker för att lever i det förflutna gör vi oss en rejäl otjänst, jobbar mot strömmen och kommer få det svårare och svårare att återskapa gårdagen för var dag som går….
Därför vill jag bjuda in till förändrings-tåget. Hoppa på och låt oss njuta resan!
Förändring går hand i hand med acceptans. Att acceptera situationen, stunden och omständigheterna precis såsom de är, utan att försköna eller förvärra. Att leva i acceptens är en en konst de flesta av oss behöver träna på. Det sker inte alltid automatiskt att vi gillar läget och situationerna som uppstår. Ibland är vår första reaktion att sätta oss på tvären och kanske tom fortsätta som om det aldrig hänt.
Det är mänskligt att leva i förnekelse till naturens lag, men en stor befrielse när vi inser att vi gör just detta och kan börja jobba med livet istället för mot det!
För egen del är det regelbundna små stunder i närvaro som hjälper mig att se klart och ta den förändring som ges. Stunder där jag med stor tillåtelse, acceptans och vänlighet lyssnar inåt till hur jag har det, tillåter de känslor och tankar som snurrar runt att finnas där, men sänka hastigheten så att jag kan nå klarhet i tomrummet som uppstår mellan dem.
Ju fler stunder av fullständig närvaro, med total acceptans till livet , ju bättre rustade blir vi att möta livets förändringar med ro och frid i sinnet.
Behöver du guidning så kom till ett av mina yoga-pass som alltid inleds med en stunds stillhet då vi tillsammans vänder blicken inåt och låter dagens intryck rinna av oss för att ge plats till det nya.
Idag är gårdagen och morgondagen lika långt bort. Så njut den på ditt allra bästa sommar-sätt! Själv ska jag smaka de sol-mogna hallonen som fortfarande förgyller trädgården ♥
Kram till Dig!